עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
נושאים
עברית  (7)
עברית: רשימת פוסטים

כמה שגיאות במשפט: סטר לבת זוגתו היפיפיה בלקקן.

18/03/2018 10:40
אבא פולניה
שלוש שגיאות שהצלחתי להכניס למשפט אחד. ודאי תבינו שכוונתי רק לשגיאות בעברית ולא להתנהגות שבכותרת, אותה הבאתי רק כמשפט לדוגמא.

שגיאה ראשונה - בת זוגתו. קראתי לא פעם כתבה אשר בכותרתה סופר שאדם תקף את בת זוגתו. כשקראתי את הכתבה ראיתי שהאמת היתה שונה. הוא תקף את זוגתו. לא את בתה. אם לגבר יש אשה אתה הוא חי או מבלה, הרי היא זוגתו. אפשר לומר גם בת-זוגו. אבל לא בת זוגתו. אם לזוגתו יש בת (שאינה שלו מן הסתם) הרי הצעירה היא בת זוגתו של הגבר: הבת של זוגתו. אם לבת הזוג יש בן, הרי הוא בן-זוגתו: הבן של זוגתו. מקובל לומר על שני אנשים שחיים או עושים דברים יחד, שהם זוג. אפשר לומר שהם בני-זוג. למרות שאם יש לזוג האמור ילדים, הרי שהילדים הם בני הזוג: הבנים של הזוג. יחד עם זה נראה לי שלא אחטא לאמת אם אומר שאין זו שגיאה לומר על זוג שהם - בני זוג.

האקדמיה ללשון עברית טוענת כי למושג "בת-זוגתו", במובן שטענתי שהיא זוגתו, יש עדויות מהספרות העברית של ראשית המאה ה-20 ומן העיתונות העברית בשנות ה-60 שלה. לכן האקדמיה טוענת שהאומרים 'בת-זוגתו', "יש להם על מה שיסמוכו" (קישור למאמר).
ואני - הקטן באלפי מנשה - אומר לא. זו היתה שגיאה אז וזו שגיאה היום. העובדה שהשגיאה הופיעה בתחילת המאה ה-20, שבעיני רבים מאיתנו זו הסטוריה רחוקה, אינה הופכת את השגיאה לנכונה.

שגיאה שניה - יפיפיה. האשה אולי מאד יפה אבל היא איננה יפיפיה. אפשר לכתוב "יפהפיה". אך לא יפיפיה. מצורת הדיבור יכול להשמע שהאות אחרי ה-"פ" הראשונה היא יוד. אך לא - היא "ה". מקובל לכפול מלים או להאריכן, כדי להדגיש דברים. ההכפלה וההארכה אינן משנות את המילה המקורית. קטן מאד הוא קטנטן. שפן קטן הוא שפנפן. גבר צעיר הוא גברבר. לכן אשה יפה מאד היא יפהפיה. גבר יפה מאד הוא יפהפה. לא יפיפה ולא יפיוף. כך, כמו שהנוף הוא יפהפה.

וקצת צחוק בענין זה: בקרבת מגורי הורי, התגוררה אשה שהעברית לא היתה הצד החזק שלה, כמו אצל עולים רבים. אבי ז"ל היה גבר מרשים. האשה הזו אמרה יום אחד לאמי שיש לה (לאמי) "יפהפיה של גבר".

השגיאה השלישית - הלקקן. משום מה, המילה הזו נתקעה בלשוננו כשמו של כלי מטבח: המרית. אך לא כן הדבר. הלקקן הוא מי שמלקק. בעיקר מי שמלקק יותר מדי. לא חשוב מה הוא מלקק: שוקולד, מים, קרם-עוגה, קצפת או גלידה. הלקקן יכול להיות אדם, חתול, כלב או כמו בסיפורי הילדים - דב המלקק דבש.
כלי המטבח בו משתמשים לאיסוף קצפת, קרם וכדומה ולפעמים גם למריחתם, הוא "מרית". המרית ככלי עבודה לבנאים מוכרת גם בשם "שפכטל".

המשך יבוא.

ואתם מוזמנים גם לבלוג שלי באתר תפוז.
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה:

קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון